Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Sawanna

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 10 kwiecień 2017 14:28
  • Czytano: 1,338

Sawanna

Ilość graczy: 2-5
Wiek graczy: 6+
Czas gry: 20 minutZasady gry

W Sawannie każdy z graczy otrzymuje pięć zwierząt – słonia, żyrafę, antylopę, zebrę i lwa. Zabawę wygrywa uczestnik, jakiemu uda się pierwszemu doprowadzić swoją dwójkę do wodopoju. A swoich podopiecznych możemy poruszać po planszy dzięki odpowiedniej sumie oczek na kostkach. Ilość sześcianów ze wskazanym na płytce zwierzęcia wynikiem oznacza liczbę punktów ruchu. Rzut zawsze możemy powtórzyć, ale gdy wcześniej umieściliśmy już na kafelku kostki, to do tego zwierzęcia nie możemy już nic dołożyć. Warto także uwzględnić fakt, iż na jednym polu planszy mogą znajdować się tylko dwie płytki. Dzieło wydawnictwa Trefl posiada również wariant zaawansowany, w którym żetony zwierząt należy obrócić i uwzględniane są ich umiejętności specjalne – antylopa może przeskoczyć pole z dwoma innymi zwierzętami, a mająca długą szyję żyrafa sięgnie do wodopoju wcześniej.

Kto doprowadzi jako pierwszy swoje zwierzęta do wodopoju?Grywalność

Reguły produkcji są proste i nie trzeba spędzić wielu minut z instrukcją, by móc cieszyć się rozgrywką. Jeśli zasady podstawowej wersji mamy już opanowane, to wersja rozszerzona wprowadzi miłe urozmaicenie i dodatkowy element taktyczny. Mimo iż zabawa bazuje na rzucie kostkami, to szczęście lub jego brak nie muszą okazać się kluczowe. Czasami dobrze rozplanowane umieszczenie sześcianów, może zdecydować o końcowym wyniku. Fajnym rozwiązaniem jest wprowadzenie ograniczenia liczby torów na planszy ze względu na ilość uczestników, dzięki temu rywalizacja jest bardziej zacięta i emocjonująca. Sawanna to idealna planszówka na rodzinne spotkania – dwa warianty zabawy pozwolą na dobranie właściwej wersji pod względem wieku graczy, a krótki czas rozgrywki (około 20 minut) sprawia, że partyjkę możemy rozegrać podczas chwilki przerwy. Oczywiście na jednym wyścigu się nie kończy, zawsze znajdzie się chętny na rewanż, który spróbuje doprowadzić jako pierwszy swoje zwierzęta do wodopoju.

Zwierzęta posiadają różnorodne umiejętności specjalne.Oprawa graficzna

Dzieło wydawnictwa Trefl urzekło mnie przede wszystkim solidnym wykonaniem oraz śliczną, bajkową i kolorową oprawą graficzną. Zarówno plansza, jak i kafelki mogą pochwalić się sympatycznymi obrazkami, a pudełko piękną ilustracją. Wewnątrz opakowania znajdziemy też duże kostki z cyframi, dwie instrukcje (dla obu wariantów gry) oraz znaczniki graczy. Patrząc na rysunki zwierząt od razu przypomina mi się film animowany Madagaskar, jaki na sto procent utkwił w pamięci wielu dzieci, co z pewnością pozytywnie wpłynie na ich odbiór tego tytułu.

Znaczniki graczy oraz duże kostki zawierające cyfry.Podsumowanie

Sawanna to sympatyczna planszówka z piękną, bajkową oprawą graficzną i prostymi zasadami, jaka idealnie się sprawdza na rodzinne potyczki. Tytuł posiada także walor edukacyjny, a jego cena (około 30 złotych) jest bardzo atrakcyjna. Jedziemy na safari!Ocena: 8,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwo
Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?