Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Karty Dżentelmenów

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 10 marzec 2017 12:34
  • Czytano: 6,843

Karty Dżentelmenów

Ilość graczy: 3-15
Wiek graczy: 18+
Czas gry: 30 minutZasady gry

Dzieło wydawnictwa Kojar to imprezowa gra karciana, w której zadaniem uczestników zabawy jest zaproponowanie najzabawniejszej odpowiedzi. Wygrywa ta osoba, jakiej uda się zebrać najwięcej punktów. Ale od początku – całość rozpoczynamy od przygotowania dwóch talii kart – Białej z propozycjami odpowiedzi oraz Czarnej z pytaniami, a następnie wszyscy gracze otrzymują po 10 Białych Kart. Teraz wśród uczestników wybieramy pierwszego Dżentelmena bądź Milejdi i ta osoba losuje jedną kartę z Czarnej talii oraz odczytuje jej zawartość na głos. Kolejnym etapem jest wybranie przez każdego swojej odpowiedzi i podanie jej zakrytej do Dżentelmena, który następnie odczytuje wszystkie propozycje i wybiera jego zdaniem najlepszą z opcji. Właściciel tej karty otrzymuje Czarną Kartę (punkt). Zabawa może trwać przez ustalony wcześniej czas lub do momentu, kiedy jeden z graczy uzbiera określoną liczbę punktów. Reguły są banalnie proste i zapoznanie się z nimi nie powinno nam zająć więcej niż 1-2 minuty.

Zasady gry są banalnie proste!Grywalność

Warto także nadmienić, iż Karty Dżentelmenów posiadają drugi wariant rozgrywki, w którym z posiadanych pięciu Białych Kart układamy opowieść. Tutaj mogą powstać niestworzone historie, przyprawiające nas o ból brzucha (w wyniku długiego chichotania). Ja jednak zdecydowanie bardziej polecam ten pierwszy, jakiego zasady opisałam powyżej. Pewne jest jedno – od gry wydawnictwa Kojar nie sposób się oderwać, a zabawa jest niezwykle przednia i przynosi mnóstwo śmiechu (czyli także zdrowia). Wśród kart znaleźć możemy wiele obraźliwych zwrotów i niecenzuralnych określeń, które nie muszą odpowiadać każdemu – warto więc dobrać do zabawy odpowiednie towarzystwo – osoby, jakim nie przeszkadza czarny humor, a wręcz za nim przepadają. Muszę również docenić fakt, iż karty są dwujęzyczne – pojawiają się na nich zwroty po polsku i angielsku. Wewnątrz pudełka znajdziemy 220 kart, co powinno starczyć na kilka spotkań i partii, a w razie coraz częstszych powtórzeń możemy zastanowić się nad zakupem jednego z dwóch dodatków, które wprowadzą nowe karty oraz możliwości.

Odpowiednie zestawienie kart wywołuje salwy śmiechu.Oprawa graficzna

Karty Dżentelmenów zapakowane są w małe, solidne, tekturowe pudełko, dlatego nie ma najmniejszego problemu z transportem gry. Instrukcja jest opisana w prosty sposób – autorzy punkt po punkcie opisują przebieg zabawy. Na pochwałę zasługuje również wykonanie i wygląd kart. Całość utrzymana jest w iście dżentelmeńskim klimacie – w każdym elemencie dominują dwa kolory – czerń i biel. Podobnie ma się sprawa z dodatkami, tylko w nich karty oznaczone są specjalnymi symbolami (np. w Edycji Trzeciej jest to ET150).

Karty zapakowane są w solidne i zgrabne pudełko.Podsumowanie

Dzieło wydawnictwa Kojar to idealna produkcja dla osób lubiących dobrą zabawę i czarny humor. Mogę zapewnić, że śmiechu nie zabraknie, a produkcja wciągnie Was na długi czas. Karty Dżentelmenów to świetna propozycja na spotkania w gronie wyluzowanych znajomych i rodziny (jeśli takowej nie przeszkadzają niecenzuralne słowa i zwroty). Obecnie grę można zakupić za około 35-40 złotych, co z pewnością zachęci do nabycia każdego Dżentelmena i Milejdi.Ocena: 9/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwo
Komentarze (1)

  • Avatar użytkownika Karfein
    #1 | Karfein mówi:09 czerwiec 2017

    Kupiliśmy i ograliśmy, jak kumpel przyjechał. Faktycznie pełno śmiechu, a raz to się wręcz popłakałem z występem mima i stopą w d...