Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Od Helu do Wawelu

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 27 luty 2017 14:14
  • Czytano: 3,119

Od Helu do Wawelu

Ilość graczy: 2-6
Wiek graczy: 10+
Czas gry: 30 minutZasady gry

W dziele wydawnictwa Granna uczestnicy zabawy sprawdzają swoją wiedzę z zakresu geografii Polski. Całość rozpoczynamy od przygotowania talii kart z nazwami miast i znanych miejsc oraz wyłożeniu na planszę miejsca, do którego odnosić się będziemy w dalszej rozgrywce. Po ustaleniu kolejności ruchu, możemy zaczynać zabawę. Polega ona na dobieraniu kolejnych kart i próbowaniu odpowiedniego ich ułożenia na osi wschód-zachód lub północ-południe. Nasza decyzja może zostać zakwestionowana przez jednego z graczy, wówczas karta zostaje odwrócona, a uczestnicy mogą sprawdzić poprawność jej położenia. Jeśli miasto znalazło się w dobrym miejscu, wtedy osoba mająca wątpliwości traci punkt na rzecz gracza, jaki dokładał kartę. Gdy jednak miał on rację i popełniono błąd, to on zyskuje żeton punktu od sprawdzanego uczestnika. W trakcie rozgrywki dwukrotnie następuje Postój – przerwa, podczas której gracze określają, ile według nich jest błędnie położonych miast. Osoba, jakiej uda się poprawnie określić tę liczbę, zyskuje dwa punkty. Wtedy też wszystkie miasta zostają odłożone i zostaje dolosowana nowa karta startowa.

Na środek planszy wędruje karta, do której odnosić się będziemy w dalszej rozgrywce.Grywalność

Reguły gry Od Helu do Wawelu są proste, chwilka z instrukcją powinna w zupełności wystarczyć i już można rozpoczynać zabawę. Samo określanie położenia miast już takie łatwe nie jest, a zwłaszcza, gdy na stole znajduje się większa ilość kart. Bardzo szybko okazuje się, że pomimo niezłej znajomości geografii Polski, możemy trafić na niemałą zagwozdkę. Zawsze można liczyć na odrobinę szczęścia bądź niepewność oponentów, jacy niechętnie podejmą się próby sprawdzenia poprawności położenia. Pewne jest jedno, nasza wiedza zostanie dogłębnie przetestowana, a emocji przy tym nie zabraknie. Tutaj szala zwycięstwa waha się do samego końca. Im więcej uczestników, tym zabawa z dziełem wydawnictwa Granna jest ciekawsza. Warto też nadmienić, iż całość powinna zamknąć się maksymalnie w 30 minutach, co z pewnością przekona nie jednego malkontenta.

Na kartach znajdziemy informację o położeniu miasta, ilości mieszkańców oraz ciekawostki.Oprawa graficzna

Zawartość pudełka jest solidnie i estetycznie wykonana, a na wyróżnienie zasługują przede wszystkim karty, na rewersie których znajdziemy nie tylko współrzędne geograficzne, ale także informację o ilości mieszkańców; oraz duża mapa z zaznaczonymi miastami, rzekami oraz zabytkami. Gra Od Helu do Wawelu może pochwalić się również świetnymi, kolorowymi ilustracjami, przypominającymi te komiksowe z nutką humoru.

Instrukcja zawiera na swoim rewersie dużą mapę Polski.Podsumowanie

Jeśli twierdzicie bądź sądzicie, że dobrze znacie geografię Polski, a szczególnie położenie miast, to dzieło wydawnictwa Granna szybko wyprowadzi Was z błędu. Przy okazji spędzicie miło czas w rodzinnym gronie lub ze znajomymi, a ja mogę zagwarantować całe mnóstwo emocji. Produkcję możemy nabyć już za niecałe 30 złotych, co nie jest wygórowaną ceną, a zwłaszcza za tytuł, który idealnie łączy zabawę z nauką.Ocena: 8,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwo
Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?