Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Planeta zwierząt

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 15 luty 2017 11:55
  • Czytano: 3,277

Podobne publikacje

Planeta zwierząt

Ilość graczy: 2-6
Wiek graczy: 8+
Czas gry: 30-40 minutZasady gry

W dziele Filipa Miłuńskiego zadaniem uczestników jest przyporządkowanie kart zwierząt do właściwego kontynentu oraz uszeregowanie ich zgodnie z wartością ich cech (wysokości, szybkości i długości życia). Całość rozpoczynamy od wyłożenia na stole żetonów sześciu kontynentów i podzieleniu ich na trzy części. Następnie do każdej grupy przydzielamy jedną z cech określającą zwierzęta i rozdajemy karty – ich liczba jest zależna od ilości graczy. W tym momencie startuje pierwsza z dwóch rund. W swoim ruchu uczestnik zabawy wybiera jedną z kart i deklaruje, do jakiego kontynentu chciałby ją przydzielić (jeśli przy tym samym żetonie znajdują się już inne karty, dodatkowo musi zdecydować, pomiędzy które ją umieści). Teraz oponenci sprawdzają poprawność jego decyzji – jeśli poprawnie przyporządkował zwierzę, to kładzie kartę w wybrane miejsce, gdy błędnie wytypował, traci swoją kolejkę. Każda runda kończy się w momencie, kiedy jeden z uczestników pozbył się wszystkich swoich kart. Pozostali otrzymują punkty karne za każdą kartę w ręku. Zwycięzcą gry Planeta zwierząt jest osoba, jaka zebrała ich najmniej.

Przy każdej nowej rozgrywce układ kontynentów i cech może być inny.Grywalność

Prostota zasad powoduje, że z dziełem wydawnictwa Granna zapoznajemy się bardzo szybko i bez zbędnych ceregieli przystępujemy do walki. Nie wspomniałam o tym elemencie w poprzednim akapicie, ale warto także pamiętać, iż do naszej dyspozycji w podstawowej wersji gry jest postać ekologa, dzięki któremu jeden z kontynentów staje się idealnym środowiskiem dla zwierząt (po umieszczeniu na nim karty, uczestnik pozbywa się punktu karnego). Dla starszych graczy Planeta zwierząt proponuje wprowadzenie dodatkowego pionka – myśliwego. W przeciwieństwie do miłośnika przyrody, ma on negatywny wpływ na rozgrywkę, a kontynent, na jakim się pojawi zostaje wyłączony i nie można wykładać tam nowych kart. Dzięki tym postaciom produkcja zyskuje taktycznego smaczku, a do triumfu potrzebna jest skuteczna strategia. Fajnym rozwiązaniem jest również to, że pozostali uczestnicy zabawy widzą prawidłowe odpowiedzi i muszą zachować pokerową twarz, by przypadkowo nie podpowiedzieć aktywnemu graczowi. Ogromną zaletą dzieła Filipa Miłuńskiego jest edukacyjna rola gry – tutaj bawiąc się sprawdzamy swoją wiedzę i poznajemy ciekawe informacje o zwierzętach.

Na kartach znajdziemy zdjęcia zwierząt oraz potrzebne do gry informacje.Oprawa graficzna

Produkcja wydawnictwa Granna może pochwalić się bardzo kolorową i komiksową grafiką (ilustracje umieszczone na pudełku, pionki ekologa i myśliwego) oraz estetycznym i solidnym wykonaniem wszystkich elementów znajdujących się wewnątrz opakowania. Świetnie prezentują się karty, na których znajdziemy polską i łacińską nazwę zwierzęcia, mapę świata z zaznaczonym obszarem występowania, a także maksymalną wysokość, szybkość i długość życia. Instrukcja gry napisana jest w przystępny sposób, a dzięki temu zapoznanie się z regułami jest szybkie i przyjemne.

Pionki myśliwego i ekologa są solidnie wykonane, mają także komiksowe ilustracje.Podsumowanie

Filip Miłuński kilkukrotnie udowadniał nam, iż doskonale wie, jak robić świetne planszówki. Nie inaczej jest i teraz – Planeta zwierząt to idealna propozycja dla najmłodszych graczy bądź wspólne spędzanie czasu w rodzinnym gronie. Za około 25 złotych otrzymamy tytuł, przy którym spędzimy mnóstwo emocjonujących chwil, a przy okazji poszerzymy lub zweryfikujemy swoją wiedzę. Jesteście gotowi na test?Ocena: 8,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwo

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?