Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Autarcha

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 03 luty 2017 12:37
  • Czytano: 2,353

Autarcha

Ilość graczy: 2
Wiek graczy: 10+
Czas gry: 30-150 minutZasady gry

W debiutanckim dziele studia Armorier wcielamy się w dowódców armii, a naszym zadaniem jest pokonanie wojsk oponenta. Rozgrywka kończy się w momencie zniszczenia jednego ze sztabów generalnych. Całość rozpoczynamy od wybrania jednego ze scenariuszy zabawy (kilka przykładowych podano w instrukcji, inne można znaleźć na stronie www.autarcha.com), rozdzieleniu jednostek oraz rozstawieniu ich na planszy. Jeśli wybierzemy opcję uwzględniającą finanse początkowe, to dobór wojska zależy od nas, więc musimy zadecydować, czy inwestujemy w mniejszą ilość, a lepsze jednostki, czy też większą o słabszej mocy. Nasze działania mają miejsce na planszy, a właściwie wycinku terenu, gdzie zaznaczone są różne elementy krajobrazu – teren, las, góry, miasto itp. Na mapie nie zabrakło połączeń komunikacyjnych takich jak tory kolejowe i drogi, które wykorzystać możemy do szybszego transportu wojska. Jeśli chcemy uniknąć ataku rywala, to warto schować się w górach bądź lesie. Nasze szeregi zasilić może artyleria, piechota, saperzy oraz jednostki pancerne. Gracze naprzemiennie wykonują różnorodne akcje militarne lub ekonomiczne.

Odpowiednie rozstawienie wojska to dopiero początek wojny o zwycięstwo.Grywalność

Chociaż początkowo zasady gry mogą wydawać się mocno skomplikowane, to z każdą kolejną partią zabawa staje się płynniejsza, a wspomaganie się instrukcją jest coraz rzadsze. Dużym ułatwieniem jest tabela wojsk oraz obrony, gdzie znajdziemy potrzebne informacje zgromadzone w jednym miejscu. Elementów w opakowaniu nie jest dużo, co dodatkowo ułatwia opanowanie rozgrywki. Dzieło studia Armorier to ekonomiczna strategia dysponująca unikalną mechaniką walki, tytuł więc mogę polecić przede wszystkim osobom, jakie gustują w poważnej rozgrywce – tutaj trzeba sporo się nagłowić, by odnieść końcowe zwycięstwo. Zanim wykonamy swój ruch, trzeba go dobrze zaplanować i przewidzieć jego konsekwencje – oczywiście może skutkować to dłuższą posiadówką (trwającą nawet 150 minut). To właściwie największy zarzut w kierunku Autarchy, ponieważ nie każdy jest w stanie poświęcić grze tyle czasu, a dosyć często jest to czynnik powodujący wybranie innej formy rozrywki. Fani taktycznych, wojennych produkcji spędzą przy niej mnóstwo emocjonujących godzin, pełnych planowania i próbowania przechytrzenia oponenta.

Niewielka ilość elementów ułatwia zapoznanie się z zasadami gry.Oprawa graficzna

Dzieło debiutującego studia Armorier pochwalić się może sporym pudełkiem, ze świetną ilustracją, która idealnie pasuje do tematyki gry. Wewnątrz znajdziemy dużą, tekturową planszę, kostkę, żetony fabryki oraz zniszczeń, karty obszarów, a także 74 plastikowe pionki, na jakie musimy nakleić wizerunki jednostek wojskowych. Wszystkie elementy są solidnie i estetycznie wykonane. Jeśli miałabym jakieś zarzuty, to jedynie w stronę instrukcji – twórcy chcieli oddać klimat również i na niej, a przez to stała się ona mało czytelna (podrozdziały wydrukowane w kolorze lekko czerwonym są słabo widoczne). Zdarza się też, że część informacji jest powtarzana, przez co nauka reguł jest utrudniona. Szkoda, iż twórcy nie pomyśleli o kartach pomocy, jakie można by mieć zawsze pod ręką, a które przedstawiałyby w skrócie najważniejsze zasady produkcji.

Ilustracja na pudełku jest świetna, a plansza duża i solidnie wykonana. Brakuje jedynie kart pomocy.Podsumowanie

Autarcha to solidna gra strategiczna umożliwiająca odtworzenie dynamicznych i emocjonujących starć z okresu II Wojny Światowej. Studio Armorier przygotowało kilka scenariuszy potyczek, a dzięki temu tytuł szybko się nam nie znudzi. Fani taktycznych walk spędzą przy niej mnóstwo godzin.Ocena: 8,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?