Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Capital

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 23 styczeń 2017 11:43
  • Czytano: 3,771

Capital

Ilość graczy: 2-4
Wiek graczy: 10+
Czas gry: 60 minutZasady gry

W dziele wydawnictwa Granna zadaniem uczestników jest budowanie własnej dzielnicy Warszawy przez sześć epok – od schyłku XVI wieku do czasów współczesnych. Wygrywa ten gracz, który na koniec zabawy posiada najwięcej punktów. Rozgrywka podzielona jest na dwie fazy – fazę budowy i fazę dochodu, a dodatkowo III i IV epoka kończą się wojną. Jak odbywa się budowanie stolicy? Bardzo prosto – każdy uczestnik otrzymuje kafelek startowy i następnie, przez 6 rund, dokłada do niego kolejne elementy mapy (maksymalnie 12). Na żetonach znaleźć możemy informację o koszcie jego budowy oraz różnego rodzaju obszary, które przynoszą nam zysk punktowy bądź pieniężny, a są to: park, obszar mieszkalny, handlowy, przemysłowy oraz kulturalny. Dodatkowo wśród kafelków występują budynki użyteczności publicznej (np. Kolumna Zygmunta III Wazy, Łazienki Królewskie, Politechnika Warszawska, SGH, Lotnisko Okęcie, Dworzec Centralny, Stadion Narodowy) oraz punkty transportowe.

Na planszę trafiają pionki graczy oraz kamienie milowe.Po zakończeniu fazy budowy, przystępujemy do fazy dochodu, podczas której jeden z graczy (jaki spełnia wskazany na żetonie warunek) zdobywa kamień milowy (np. Pałac Saski, Plac Wilsona, Trasę W-Z, Metro), a następnie podliczane są punkty. W tej ostatniej czynności przydadzą się karty pomocy, gdzie znajdziemy wszelkie informacje o punktacji. W Capital po epoce III i IV dodatkowo następuje wojna, skutkująca odrzuceniem przez każdego z uczestników zabawy jeden lub dwa fragmenty swojej dzielnicy. Warto również pamiętać, że skompletowanie 12 kafelków nie oznacza braku możliwości rozwoju stolicy. Z pomocą przychodzi możliwość nadbudowy, czyli przykrycie ułożonej wcześniej cząstki przez nową. Choć początkowo zasady dzieła Filipa Miłuńskiego mogą wydawać się skomplikowane, to wystarczy rozegrać tylko jedną partię, by poznać tytuł w każdym calu.

Karty pomocy ułatwią podliczanie punktów po zakończeniu epoki.Grywalność

Capital to niezwykle wciągająca produkcja, w której zwycięstwo waha się do samego końca. Podliczanie punktów po rozegraniu ostatniej epoki przynosi mnóstwo emocji. Trzeba naprawdę dobrze rozplanować budowę każdego żetonu, by móc później cieszyć się sukcesem. Świetnym rozwiązaniem jest również forma wyboru elementu mapy, jaki znajdzie się w naszej części stolicy. Na początku każdy z graczy otrzymuje cztery kafelki, następnie wybiera jeden z nich, a pozostałe oddaje rywalowi siedzącemu obok. Akcja jest powtarzana do momentu wykorzystania wszystkich cząstek. Tym sposobem szczęście w losowaniu elementów mapy nie jest już tak istotne, a gra dodatkowo zyskuje element, który możemy wykorzystać w naszej taktyce (np. oddając oponentowi kafelek, na jakiego wybudowanie nie będzie go stać). Samo budowanie także wymaga dokładnego przemyślenia, ponieważ odpowiednie układy przynoszą nam zyski bądź straty (np. jeśli obszar mieszkalny sąsiaduje z przemysłowym). Warto też wspomnieć, iż sama zabawa jest płynna, a pojedyncza partia powinna zamknąć się w 60 minutach.

Przykładowa dzielnica Warszawy z dwoma budynkami użyteczności publicznej.Oprawa graficzna

Dzieło wydawnictwa Granna pochwalić się może nie tylko świetnym, estetycznym i solidnym wykonaniem wszystkich elementów gry. Na pochwałę zasługuje również pudełko i znajdująca się wewnątrz wypraska, dzięki której żetony miasta możemy posegregować według epok i nic nie powinno wymieszać się podczas transportu (tworzą one Pałac Kultury i Nauki). W opakowaniu znajduje się także specjalne zabezpieczenie dla pionków (figurek Syrenek), więc one też mogą leżeć spokojnie. Muszę również wspomnieć o pięknej, kolorowej ilustracji znajdującej się na pudełku i na rewersie planszy oraz świetnych, szczegółowych obrazkach obszarów oraz zdjęciach zamieszczonych na kafelkach mapy.

Pudełko wygląda świetnie, a wewnątrz znajdziemy praktyczną wypraskę.Podsumowanie

Capital to tytuł idealny zarówno na rodzinne potyczki, jak i spotkania w gronie znajomych. Pewne jest jedno, emocji nie zabraknie, a na jednej partii się nie skończy. Rozgrywka jest tak wciągająca, że nawet nie zorientujecie się, kiedy przy zabawie upłynie Wam kolejna godzina. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich patriotów oraz mieszkańców naszej stolicy. Capitalna gra!Ocena: 9,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwo
Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?