Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Carcassonne: Star Wars

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 16 styczeń 2017 10:55
  • Czytano: 3,342

Carcassonne: Star Wars

Ilość graczy: 2-5
Wiek graczy: 7+
Czas gry: 35 minutZasady gry

Edycja Star Wars nie różni się znacząco pod względem reguł gry od podstawowej wersji Carcassonne. W dalszym ciągu całość polega na losowaniu i układaniu elementów mapy (żetonów w formie kwadratu), rozstawianiu swoich pionków oraz zbieraniu punktów. Zwycięzcą zostaje ten uczestnik zabawy, który po wykorzystaniu wszystkich fragmentów posiada największą ilość punktów. Oczywiście w dziele wydawnictwa Bard pojawia się kilka zmian w stosunku do oryginału. Pierwszą z nich są bitwy – jeżeli na jednym obszarze znajdują się pionki dwóch graczy, wtedy dochodzi do pojedynku, w jakim wykorzystywane są kostki. Przegrany musi zabrać z planszy swojego podwładnego i umieścić go w rezerwie. Zgodnie z tematyką i przenosinami w kosmos, nie zajmujemy się już budowaniem dróg, zamków i klasztorów. Te zostały zastąpione odpowiednio poprzez szlaki handlowe, asteroidy oraz planety, a zwykłe kolorowe pionki zamieniły się w postacie znane z Gwiezdnych Wojen. Wśród nich znalazł się Luke Skywalker, Yoda, Darth Vader, Stormtrooper i Boba Fett.

Kosmiczna plansza punktów oraz bohaterowie Gwiezdnych Wojen.Grywalność

Rozgrywka w Carcassonne: Star Wars nie różni się diametralnie od tej, którą znany z chociażby z nowej edycji. Kluczowym elementem ponownie są płytki terenu, które losujemy i musimy dopasować do już utworzonej mapy. Do tego dochodzą jeszcze pojedynki, w jakich decyduje rzut kostkami. Dlatego w większej mierze o sukcesie decyduje szczęście, jednak musi ono iść w parze ze skuteczną taktyką. Gracze do swojej dyspozycji mają jedynie sześciu podwładnych – pięć małych oraz jeden duży pionek, co wymusza rozsądniejsze rozstawianie ich po planszy. Im większą powierzchnię bądź długość mają nasze asteroidy i szlaki handlowe, tym większy dorobek punktowy, więc warto próbować dokończyć ich budowę, niż rozpoczynać nowe w innym miejscu. Sytuację, w której nie mamy w rezerwie ani jednego podwładnego skrzętnie wykorzystają oponenci i przywłaszczą sobie co cenniejsze obszary. Dzieło wydawnictwa Bard potrafi wciągnąć na dłuższą chwilę. Mimo iż rozegranie jednej partii zajmuje około 35 minut, to na tym się nie skończy. Przegrani pragną rewanżu i starają się opracować nową, lepszą strategię, jaka przyniesie im triumf – tym samym kolejne potyczki są nieuniknione.

Tym razem budujemy asteroidy, a walkę o wpływy rozstrzygamy przez bitwy (rzut kostkami).Oprawa graficzna

Wewnątrz pudełka z Carcassonne: Star Wars znaleźć możemy solidnie wykonane płytki terenu, instrukcję gry w trzech językach, tekturową planszę punktacji, kolorowe kostki, karty postaci wraz z symbolem frakcji, pionki w różnych barwach oraz naklejki. Te ostatnie przedstawiają wymienionych wyżej bohaterów sagi Gwiezdnych Wojen i należy je nakleić na małe i duże pionki. Nie jest to łatwe zadanie i potrafi doprowadzić do podwyższenia ciśnienia (jeśli chcemy zrobić to odpowiednio). Na tym nawiązania do Star Wars się nie kończą. Kolejnym jest front pudełka, na którym zauważyć możemy jedną ze scen filmu (walkę Vadera z synem), a w tle zobaczyć możemy między innymi Gwiazdę Śmierci. Kosmicznego charakteru nabrała plansza z punktacją, a także elementy mapy. Wśród żetonów znalazły się również planety dobrze znane fanom cyklu – Hoth, Dagobah, Naboo, Alderaan, Yavin, Geonosis, Mustafar i wiele innych.

W oprawie graficznej nie brakuje nawiązań do sagi Gwiezdnych Wojen.Podsumowanie

Siłą dzieła wydawnictwa Bard są proste zasady, jakie nie powinny sprawić problemu zarówno osobom znającym już reguły podstawowej wersji Carcassonne, jak i nowicjuszom. W Carcassonne: Star Wars gra się przyjemnie, choć zwiększona losowość (poprzez dodanie kostek) nie każdemu przypadnie do gustu, to z pewnością zwiększy poziom emocji podczas zabawy. Dla fanów uniwersum pozycja obowiązkowa. Ja już nie mogę się doczekać dodatków. Niech Moc będzie z Wami.
Ocena: 9/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwoKomentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?