Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» ale Historia!

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 13 styczeń 2017 12:46
  • Czytano: 3,236

ale Historia!

Ilość graczy: 2-6
Wiek graczy: 12+
Czas gry: 45 minutZasady gry

ale Historia! to gra planszowa wydana z okazji 1050-ej rocznicy chrztu Polski stanowiąca quiz wiedzy o naszym kraju od 966 roku do czasów współczesnych. Zasady gry są proste, wygrywa ten uczestnik zabawy, który zgromadzi największą liczbę pieniędzy. Jak się je zdobywa? Oczywiście poprzez prawidłowe odpowiadanie na pytania z dziedziny historii. Całość rozpoczynamy od przygotowania planszy oraz zestawu kart z pytaniami. Autor – Filip Miłuński, tak skonstruował zasady, że każdy z graczy (nawet ten czytający pytanie) ma szanse na wzbogacenie się. W tej drugiej opcji wykorzystujemy mapę Polski, na której widnieją nie tylko granice z różnych okresów, lecz również nazwy wszystkich regionów. Zadaniem czytającego jest wskazanie jednej z kart i określenie, do jakiej części naszego kraju należy. Jeśli udzieli prawidłowej odpowiedzi, to zdobywa 1 grosz. Następnie przechodzimy do wyboru poziomu trudności.

Mapa pokazuje granice Polski z różnych okresów historycznych.W dziele wydawnictwa Granna do wyboru mamy pytania w trzech wariantach – łatwym, średnim i trudnym. W pierwszym przypadku uczestnicy quizu na trzy cztery pokazują kciuk w górę (tak) bądź w dół (nie). Wybranie poziomu średniego wiąże się ze wskazaniem przy pomocy palców jednej z trzech opcji, a ostatniego z podaniem dokładnej odpowiedzi. Na pytanie trudne może odpowiadać tylko jeden z graczy (ten, który pierwszy wyrazi taką chęć). Sukces oznacza zdobycie 1, 2 lub 3 groszy, a porażka utratę 0, 1 bądź 2. Warto też nadmienić, iż ale Historia! posiada wersję gry zaawansowanej, w jakiej mechanika wzbogaca się o dwa nowe elementy: żetony premii – uczestnik czytający pytanie zachowuje wybraną przez siebie kartę, a na koniec zabawy gracz z największą ilością kart z danego regionu zyskuje ową nagrodę, która przeliczana jest na grosze; akcje specjalne – każdy posiada trzy żetony (gościnność, honor, waleczność), z jakich może jednorazowo skorzystać w dowolnej rundzie.

Karty zawierają pytania w trzech poziomach trudności.Grywalność

Mimo że produkcja stanowi jedynie quiz wiedzy z zakresu historii Polski, to wprowadzenie zróżnicowania trudności pytań oraz nagród za prawidłową odpowiedź i kar za błędną uatrakcyjnia całą zabawę. Gracz sam musi zdecydować, czy podjąć większe ryzyko, ale z szansą na większy zysk, czy wybrać opcję bardziej zachowawczą. Wariant zaawansowany także niesie ze sobą kilka ciekawych rozwiązań, które z pewnością namieszają podczas rozgrywki. Fajnie również, iż w każdej rundzie biorą udział wszyscy uczestnicy, dzięki temu zabawa jest dynamiczna i nie ma większych przestojów. Emocji też nie brakuje.

Żetony premii wnoszą do rozgrywki urozmaicenie.Oprawa graficzna

Dzieło wydawnictwa Granna może pochwalić się estetycznym i solidnym wykonaniem. Karty z pytaniami są duże i czytelne, zawierają także ilustracje zgodną z tematyką. Ich ilość (180 sztuk) sprawia, że nieprędko zaczną się powtarzać. Instrukcja napisana jest w przystępny sposób, więc zapoznanie się z regułami gry nikomu nie powinno sprawić kłopotów. Na pochwałę zasługuje plansza zawierająca mapę naszego kraju, z odpowiednim zaznaczeniem granic dla różnych okresów historycznych.

Tytuł może pochwalić się solidnym wykonaniem i ładną oprawą graficzną.Podsumowanie

ale Historia! to tytuł idealny dla osób, które pragną sprawdzić bądź poszerzyć swoją wiedzę o historii Polski. Gra powinna znaleźć się w każdej szkole jako bardzo przyjemne oraz emocjonujące narzędzie do uczenia i w tak przystępnej cenie (około 65 złotych).Ocena: 8,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwo
Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?