Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Atlantyda

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 06 grudzień 2015 15:58
  • Czytano: 1,157

Atlantyda

Ilość graczy: 2-5
Wiek graczy: 10+
Czas gry: 45 minutJeśli denerwuje Was sytuacja, kiedy, mimo najlepszej strategii i mocno przemyślanej taktyki, szczęście płata figla, to sięgnijcie po Atlantydę - grę planszową od wydawnictwa Trefl.

Pokerowa twarz

Rozgrywka w produkcji polega na zatapianiu kolejnych dzielnic wyspy i nie ma tutaj mowy o przypadkowości. Elementem decydującym o przebiegu działań są karty - każdy z graczy posiada swoją talię. W jaki sposób zdobywamy punkty? Na początku zabawy uczestnicy losują dzielnicę oraz domki (ich kolor), które będą bronić przed zatonięciem. Nie jest to proste zadanie, dlatego naszą zdobycz punktową zwiększymy także poprzez zatopienie innych budynków. Kluczem jest fakt, że w Atlantydzie gracze nie ujawniają swojego losu, a to, jaką część wyspy i jaki kolor domków chronimy powinno zostać niewiadomą. I w tym momencie należy zastosować pokerową twarz i strategicznie dokonywać wyborów.

Zawartość jest różnorodna, ale dzięki instrukcji szybko opanujemy zasady.Gdy budynki w różnych kolorach powędrowały już na planszę (złożoną z kilku części), przystępujemy do zagrywania kart. Wśród nich znajdziemy dwa rodzaje - akcji (np.: Fałszywy prorok, Ucieczka, Zamknięta dzielnica) oraz sztormu (różniące się siłą wiatru). Teraz uczestnicy po kolei je zagrywają, jednak efekt naszych działań poznajemy po zakończeniu rundy. W grze wydawnictwa Trefl ta część wyspy zostaje zatopiona, przy której leżą karty o największej łącznej sile sztormu. Znajdujące się w tej dzielnicy domki dzielimy odpowiednio pomiędzy graczy i przechodzimy do kolejnej potyczki. Zabawa kończy się w momencie, kiedy przedostatnia dzielnica Atlantydy zniknie pod powierzchnią wody. Zwycięzcą jest ten uczestnik, który zebrał największą ilość punktów. Oczywiście sukces nie przychodzi łatwo, trzeba dobrze wszystko zaplanować, ponieważ przeciwnicy nie śpią i w każdej chwili mogą nas zaskoczyć.

Dwa rodzaje kart - sztormu i akcji.W Atlantydzie bardzo ważne jest ukrywanie swoich zamiarów. Przy rozstawianiu domków nie możemy od razu wybrać tego w naszym kolorze i raczej nie powinno się ich budować jedynie w wylosowanej dzielnicy. Trzeba myśleć strategicznie, reagować z miną pokerzysty i starać się zwieść oponenta.

Puzzlowa wyspa

Różnorodna zawartość gry wydawnictwa Trefl może początkowo zawrócić w głowie. Jednak nie zrażajcie się, to tylko pozory, jakie po krótkiej chwili z instrukcją powinny zniknąć. Pierwsze partie nie przebiegają jeszcze płynnie, gdyż nie sposób w tak krótkim czasie zapoznać się ze wszystkimi zasadami i znaczeniami kart akcji. Często zerkamy do strony z opisami, by nie popełnić jakiejś gafy. Całe szczęście przebieg gry jest opisany prosto i czytelnie, więc po kilku rozgrywkach możemy już wyłącznie skupić się na dobrej taktyce i pokerowej twarzy.

Rozgrywkę rozpoczynamy od złożenia wyspy w całość.Atlantyda, oprócz wspomnianej instrukcji, zawiera również puzzlową planszę przedstawiającą wyspę, 150 kart bogów, 35 różnokolorowych domków, 5 żetonów bogów, 5 znaczników kolorów, 9 znaczników dzielnic oraz 2-częściowy wskaźnik gracza rozpoczynającego. Wszystkie elementy są starannie wykonane, a sama mapa jest barwna i szczegółowa. Ciekawymi grafikami dysponują także karty sztormu i akcji. Mankament w wykonaniu, jaki udało mi się wychwycić, dotyczy niezgodności koloru domków z jednym ze znaczników. Budynek jest czarny, a znacznik niebieski, jeśli ktoś to na początku przeoczy, to po losowaniu może być mały problem.

Wszystkie elementy na swoim miejscu, więc rozpoczynamy zabawę.Podsumowując, gra wydawnictwa Trefl to gra planszowa warta zainteresowania. Zabawa niezwykle wciąga, a do tego pozbawiona jest elementu szczęścia w losowaniu, który nie każdemu pozwala rozwinąć skrzydła. Atlantyda przede wszystkim wymaga od uczestników dobrej strategii i pokerowej twarzy - bez taktyki i odrobiny subtelności nie wygramy. Niekiedy to nam uda się zaskoczyć przeciwnika, a czasami, gdy jesteśmy pewni sukcesu, rywal odwraca losy rozgrywki. Czy uda Wam się ocalić swoją dzielnicę od zatopienia? Przekonajcie się już dziś.


Ocena: 8,5/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwo

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?