Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Chicken Bonanza

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 25 listopad 2015 12:12
  • Czytano: 2,763

Chicken Bonanza

Ilość graczy: 2-4
Wiek graczy: 4+
Czas gry: 10-15 minutNiektórzy twierdzą, że w szaleństwie jest metoda i chyba autor Chicken Bonanza wziął sobie te słowa do serca. Oczywiście była to dobra decyzja, gdyż gra wydawnictwa Trefl jest dzięki temu niezwykle wciągająca i emocjonująca.

Presja czasu

Zasady produkcji są bardzo proste, wygrywa ten gracz, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich kurczaków. Zapytacie, gdzie jest haczyk? No właśnie, jest nim kurnik, na jakim lądują nasze kury. W momencie startu rozgrywki każdy z uczestników ma przed sobą ułożony rządek składający się z trzech różnokolorowych pionków oraz sterty pozostałych. Pierwszy z graczy dostaje kostkę, a inny uruchamia mechanizm kurnika. Od tego momentu rozpoczyna się prawdziwe szaleństwo i walka z czasem, gdyż nie wiadomo, kiedy nastąpi wybuch, a znajdujące się na dachu kurki wylecą w powietrze.

Jedno pudełko, a tyle stresu i nerwów!Sześcian w Chicken Bonanza, zamiast kropek przedstawiających cyfry (od 1 do 6), posiada oznaczenia kolorów odpowiadających barwom kurczaków. Jeśli po rzucie kolor na kostce jest identyczny, jak jednej z trzech kur ustawionych przed graczem, to jej pionek trafia do kurnika, a następny jest dobrany ze sterty i dołącza do rzędu. Uczestnik zabawy przekazuje sześcian kolejnemu graczowi dopiero w momencie, kiedy barwa z kostki nie odpowiada żadnej z kurek. Tym sposobem nasz sześcian wędruje między uczestnikami. Jeżeli w momencie wybuchu to my mamy pecha i aktualnie rzucamy kostką, to nasza gromadka powiększy się o kolejne trzy kurczaki, a zwycięstwo oddali się. Pozostałe pionki odkładamy do pudełka i rozpoczynamy następne rozdanie. Gdy w trakcie eksplozji kurnika żaden z graczy nie posiada sześcianu, to każdy z uczestników otrzymuje po dwa kurczaki. Tak, jak wcześniej wspomniałam, zabawa w tytuł wydawnictwa Trefl kończy się w chwili, kiedy jeden z graczy umieści ostatnią kurę na dachu.

Kostka z kolorami oraz nasze kurczaki.Wszystko wydaje się proste i przyjemne, jednak ciążąca presja czasu dodaje rozgrywce niesamowitych emocji i nerwów. Stres z każdą upływającą sekundą jest większy, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy nastąpi detonacja - niekiedy zdążymy rzucić kostką kilka razy, a czasami nawet kilkanaście. Takie zróżnicowanie jeszcze bardziej nakręca atmosferę.

Kurnikowy mechanizm

Zawartość pudełka z grą Chicken Bonanza ogranicza się jedynie do 36 kurczaków w sześciu różnych kolorach, kostki, mechanicznego kurnika oraz krótkiej, ale treściwej instrukcji. Dzięki temu ze wszystkimi zasadami produkcji zapoznajemy się w parę chwil i możemy przystąpić do rywalizacji. Co bardzo ważne, wybuchający domek dla kurek nie potrzebuje żadnych baterii lub zasilania, a dodatkowo stworzony jest z dużą starannością - posiada nawet mały komin. Natomiast pionki wykonane są z gumy, więc nie musimy się martwić o zniszczenia czy kontuzje uczestników.

Wybuchający kurnik - obiekt całego zamieszania.Oczywiście w tytule wydawnictwa Trefl dopatrzyłam się paru minusów. Pierwszy związany jest z kolorystyką kurczaków - między fioletową, a niebieską barwą jest zbyt mała różnica w odcieniu, a jeśli do tego dojdzie jeszcze stres i pośpiech, to zdarza się pomyłka oraz niepotrzebne zamieszanie. Podobnie jest w przypadku czerwonych i pomarańczowych kur. A wystarczyłoby fiolet i oranż zamienić na biel i czerń, wtedy uniknęlibyśmy takich gaf. Najwięcej do życzenia pozostawia kostka, na której odpowiedniki sześciu kolorów są jakieś dziwne - żółtemu bliżej do seledynu, a fioletowemu do granatu. Gdyby rozgrywka toczyłaby się bez presji czasu, to nie byłoby to najmniejszym problemem, jednak w przypadku Chicken Bonanza każde zawahanie może przeważyć szalę zwycięstwa na stronę naszych oponentów. Całe szczęście uchybienie to działa na niekorzyść wszystkich, więc nie ma znaczącego wpływu na końcowy wynik.

Kurczaki na dachu, zaraz nastąpi eksplozja.Dzieło wydawnictwa Trefl przeznaczone jest dla każdego - młodszych i starszych - wszyscy przy grze będą się bawić świetnie. Dużą zaletą produkcji jest długość partii (10-15 minut), jaka bardzo często odstrasza i skutkuje wyborem innej formy rozrywki. W przypadku Chicken Bonanza nie ma takiego kłopotu, za to jest zupełnie inny - nie można się od niej oderwać.


Ocena: 8/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwo

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?