Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej» Carcassonne - nowa edycja

Informacje

  • Autor: Nakata
  • Dodano: 29 sierpień 2015 19:32
  • Czytano: 1,373

Carcassonne - nowa edycja

Ilość graczy: 2-5
Wiek graczy: 7+
Czas gry: 35 minutWakacje się kończą, więc zostało niewiele czasu na rozrywkę i zabawę. Jeśli nie wiecie, jak go spożytkować, to podpowiadamy - na niezwykle popularną na całym świecie grę planszową - Carcassonne.

Fortuna kwadratem się toczy

Dzieło Klausa-Jurgena Wrede charakteryzuje się przede wszystkim prostotą, nie mamy tu ogromu elementów i zmiennych, których zapoznanie zajmuje kilka godzin i parę partii. Cała rozgrywka polega na losowaniu i układaniu części mapy (w formie kwadratu), odpowiednim rozstawianiu swoich pionków oraz zbieraniu punktów. Wygrywa ten uczestnik, jaki po wykorzystaniu wszystkich fragmentów, posiada największą ilość punktów. Oczywiście, w wielkim uproszczeniu, ponieważ do tego dochodzi jeszcze dobre planowanie i szczęście w losowaniu.

Nowa edycja, ta sama grywalność.Kluczowym elementem Carcassonne są płytki terenu, na których znajdują się fragmenty zamków, drogi, łąki, klasztory oraz ogrody. Nie wszystkie można dopasować, dlatego tak ważny jest fart podczas wyciągania kolejnych cząstek. Sukces naszego królestwa nie jest jednak tylko od tego uzależniony. W grze wydawnictwa Bard równie istotna jest nasza taktyka. Gracze do swojej dyspozycji mają dziewięciu podwładnych (w tym jednego opata), jakich umieszczają na mapie i w ten sposób oznaczają własne terytorium, drogi i budowle. Im większa jest ich powierzchnia, tym więcej punktów zdobywamy. Do tego dochodzi jeszcze kilka innych zmiennych, ale takimi niuansami nie będę Was zanudzać.

Ja chcę jeszcze raz

Niewiele planszówek może pochwalić się tak ogromną popularnością jak Carcassonne. Świadczą o tym miliony sprzedanych egzemplarzy oraz szereg dodatków, które rozbudowują grę o kolejne elementy. Nowa edycja, jaką miałam przyjemność przetestować, zawiera rozszerzenie opat, wiążące się z klasztorami, ogrodami i mnichami.

Plansza z punktami graczy.Jedna partia zajmuje około 35 minut, ale nie myślcie, że na tym się skończy. Na początku powoli poznajemy zasady i badamy grunt, dlatego każda następna rozgrywka przynosi nowe strategie i znacznie wyższy poziom trudności. Każdy z uczestników kombinuje i główkuje, jak pokonać resztę. Dzieło Klausa-Jurgena Wrede potrafi wciągnąć na długi czas, a kolejne potyczki są nieuniknione. Zawsze ktoś zapragnie się odegrać na rywalach.

Zawartość pudełka

Gra wydawnictwa Bard może pochwalić się kolorową i szczegółową grafiką mapy oraz starannie wykonanymi elementami. W podstawowej wersji zawartość pudełka nie jest zbyt duża - 45 pionów dla pięciu graczy, 72 płytki terenu, plansza na punkty oraz instrukcja. Co do regulaminu zabawy, to napisany jest w prosty i czytelny sposób. Autorzy po kolei wyjaśniają każdy punkt rozgrywki, więc z przyswojeniem zasad nie ma najmniejszego problemu. Szkoda tylko, iż nie pomyślano o jakimś pojemniku lub woreczku, z którego można by losować części planszy. Cząstki można wyłożyć rewersem do góry lub samemu uszyć sobie sakiewkę.

Tak powstają nasze królestwa.Podsumowując, Carcassonne to produkcja dla wszystkich. Można w nią zagrać w rodzinnym gronie, ale także z przyjaciółmi przy piwku (oczywiście bezalkoholowym) i chipsach. W końcu zasady nie są skomplikowane, więc zapoznanie się z nimi nie zajmie nam zbyt długiego czasu. Często nadmierna złożoność odstrasza amatorów planszówek i przesądza o wyborze innej formy wspólnej rozrywki. Tutaj nam to nie grozi, wszystko jest proste, a przy okazji niezwykle wciągające. A jeśli chcemy urozmaicić zabawę, to wystarczy dokupić interesujące nas dodatki i budowa naszego królestwa rozpoczyna się od nowa.


Ocena: 9/10


Grę do recenzji udostępniło wydawnictwo

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?