Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Felietony» Zło powróciło, wspomnienia wracają....

Informacje

 • Autor: Nefryt
 • Dodano: 17 grudzień 2012 17:05
 • Czytano: 8,280

Zło powróciło, wspomnienia wracają.

Taki już mój los, że chociaż nie chcę, to czuję się jakoś wewnętrznie zobowiązany, aby napisać coś o Diablo III. Mimo że nie zawdzięczam tej serii nic poza tym, że w ogóle się ukazała.

Dzisiaj miała miejsce premiera gry, którą od jakiegoś czasu żyje cały świat. 12 długich lat upłynęło od momentu wydania gry Diablo II, więc niektórym z pewnością łezka w oku się zakręciła, gdy odbierali swoje (jeszcze ciepłe) egzemplarze trzeciej części. Postaram się napisać coś o premierze gry oraz ogólnym zarysie, który został nakreślony przez najnowszy produkt Blizzarda. 

Jeśli to czytacie, to znaczy, że wybaczyliście mi nudny wstęp i macie ochotę na więcej. Nie zapewniam, że uda mi się zaspokoić wasze głodne dusze, ale czas spróbować. 

Diablo IIIDiablo... a cóż to takiego? Gra, w której przemierza się kolejne poziomy, przy okazji zabijając wszystko co się nawinie. Jaka z tego przyjemność? Przyznam szczerze, że sam miałem kiedyś takie podejście do tej gry. Zacznijmy od szczypty historii... 

Pierwsza część serii pojawiła się pod koniec 1996 roku i została wydana przez studio Blizzard Entertainment. Gra typu hack'n'slash osadzona w"ciężkich" klimatach dark fantasy przypadła ówczesnym graczom do gustu. Doczekała się dodatku o nazwie Hellfire, wydanego w 1997 roku. Głównym celem gry było usunięcie ze świata tytułowego Diablo, który był Panem Terroru i wszystkiego co złe przy okazji. Dotarcie do tego pana zajmowało na oko jakieś 16 poziomów, z którego każdy "starał się" być inny od poprzedniego. I tak się to wszystko zaczęło... 

Dalszą część opowieści powinniśmy już znać. Diablo II pokazało swe oblicze w 2000 roku. Druga część również doczekała się dodatku, który został wydany w 2001 roku i nosił nazwę Lord of Destruction. Nie będę robił wielkich spoilerów, gdyż ktoś ma może jeszcze zabawę z ową grą przed sobą, lecz na pewno się domyślacie prostego faktu. Diablo II? Aha... zło przetrwało. 

Wielką zaletą serii jest niezwykle wciągająca i nieliniowa fabuła. Ta gra ma po prostu klimat, którego nikt jej nie odbierze. Wiele osób przyzna mi rację, że za"małolata" sama muzyka w menu głównym przyprawiała o gęsią skórkę. Małolaci wyrośli, a po 12 latach Pan Terroru upomniał się o ich dusze, które z chęcią do niego powróciły, by móc na nowo poczuć smak dzieciństwa a jednocześnie zostać "opętanym" przez nową historię. Tą magią serii Diablo są właśnie sami gracze. To oni nadali jej taki charakter jaki ma obecnie i nie ma się co dziwić. Sentyment jest czymś co ciężko wytłumaczyć, bo jest nim to ciepło, które ogarnia człowieka, kiedy przypomina sobie swoje młodzieńcze lata. 

Z nieukrywanym entuzjazmem śledziłem powrót zła. Zawaliłem troszkę nocy i oglądałem livestreamy. Radość, gdy kolejnej ekipie udało się zalogować na serwer (co było nie lada wyzwaniem), była nieopisana. Nie trzeba wspominać, że na azjatyckich relacjach, gracze już praktycznie kończyli grę, ale nie obrażajmy się, że żyjemy w takiej a nie innej strefie czasowej. W całej Europie, zorganizowano 5 wielkich imprez, które miały na celu huczne powitanie gry. Jedna z nich jak zapewne wiecie, odbyła się na warszawskich Złotych Tarasach. Uczestnicy wydarzenia mogli liczyć na masę atrakcji, konkursów a to wszystko z wielką pompą! Delegacja z Blizzarda również zaszczyciła Warszawę swoją obecnością, a każdy egzemplarz kupiony podczas owej imprezy, mógł zyskać ich autografy. 

Ten dzień zapamiętają miliony graczy na całym świecie. Każdy może mieć inne zdanie na temat Diablo i ma do tego pełne prawo. Serii nie trzeba kochać, nie trzeba nawet jej lubić. Jednakże ciężko zaprzeczyć stwierdzeniu, że Diablo osiągnęło sukces, i właśnie ten sukces jest jednym z tych większych, które z pewnością wpłyną na ciągle kształtujący się rynek elektronicznej rozrywki. 

...i tymi słowami kończę poemat zwany "Moja mała refleksja".

Komentarze (2)

 • Avatar użytkownika Bodzio_Gracz
  #1 | Bodzio_Gracz mówi:16 listopad 2016

  Diablo III to świetny tytuł Smile

 • Avatar użytkownika Nefryt
  #2 | Nefryt mówi:17 grudzień 2012

  Proszę nie zwracać uwagi na datę - artykuł został pierwotnie dodany w dniu premiery gry, lecz podczas "przenosin" portalu zaginął w akcji.