Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Felietoniki» Historia gier komputerowych

Informacje

 • Autor: Nakata
 • Dodano: 18 grudzień 2009 18:43
 • Czytano: 3,888

Historia gier komputerowych

Historia gier komputerowych obejmuje prawie pięć dekad, same gry komputerowe stały się częścią kultury masowej dopiero w latach siedemdziesiątych. Pierwsza gra powstała prawdopodobnie w 1947 roku i była uruchamiana na Cathode Ray Tube. Była to bardzo prosta gra zaprojektowana przez Thomasa Goldsmitha Jr. i Estle Raya Manna. Wniosek o przyznanie patentu wpłynął 25 stycznia 1947 roku, a przyznany przez amerykańskie Biuro Patentowe został 14 grudnia 1948 roku. Gra symulowała uderzenie pocisku rakietowego w wyznaczony cel. Odpowiednie gałki pozwalały na zmianę kąta wystrzelenia pocisku i prędkości pocisku. Ponieważ grafika nie mogła w tym czasie być rysowana elektronicznie, małe cele były rysowane na prostej warstwie umieszczanej na monitorze CRT przez twórcę gry. W 1952 na Uniwersytecie Cambridge A.S. Douglas stworzył OXO, graficzną wersję gry kółko i krzyżyk. Gra była uruchamiana na komputerze EDSAC, który używał ekranu CRT do przekazywania obrazu. Jednak wielu ludzi zastanawiając się nad tym, jaka rzeczywiście była pierwsza gra komputerowa, odpowiadają Pong. Jest to błędna odpowiedź, ponieważ pierwszą grą była symulacja tenisa stworzona który w 1958 roku przez Williama Higinbothama i nazywała się Tennis for Two. Gra ta pokazywała uproszczony kort tenisowy widziany z boku zamiast z góry. Pong powstał 29 listopada 1972 roku i jest to gra, która również wzorowała się na tenisie.
Pong
Tennis for Two
W 1961 roku grupa studentów z MIT, stworzyła grę nazwaną Spacewar! na nowy w tym czasie komputer DEC PDP-1. W grze przeciwko sobie stawały dwie osoby kontrolujące po jednym statku kosmicznym, który mógł wystrzeliwać pociski.
Spacewar!
W latach siedemdziesiątych powstało wiele gier na komputerach uniwersyteckich między innymi: - 1971: Don Daglow napisał pierwszy komputerowy Baseball, - 1971: Stworzony został Star Trek, prawdopodobnie przez Mike'a Mayfielda, - 1972: Gregory Yob napisał Hunt the Wumpus - 1974: Maze War i Spasim zostają ukazane jako przykłady wczesnych multiplayerowych trójwymiarowych first person shooterów, - 1975: Will Crowther napisał pierwszą tekstową przygodówkę, Adventure, - 1975: Daglow napisał pierwszą komputerową grę fabularną (cRPG) Dungeon, - 1975: Stworzono RPG dnd, również bazujący na Dungeons and Dragons, - 1977: Kelton Flinn i John Taylor stworzyli pierwszą wersję Air, tekstową grę walk powietrznych, - 1980: Michael Toy, Glenn Wichman i Ken Arnold wydają Rogue, która staje się wyznacznikiem nowego gatunku: roguelike. Na początku lat osiemdziesiątych przemysł gier komputerowych bardzo się rozwinął. Powstały nowe firmy wydawnicze, ale do dzisiejszego dnia pozostały z nich tylko nieliczne, jak Electronic Arts. Podczas gdy większość produkcji z początku lat osiemdziesiątych było klonami już istniejących arcade, relatywnie niski koszt wydania pozwalał na stworzenie wielu nowych, śmiałych i unikalnych symulacji. Ze wzrostem liczby produkowanych gier, łączy się rozwój przemysłu komputerowego, ale o tym w kolejnym felietonie.

Komentarze (2)

 • Avatar użytkownika Bodzio_Gracz
  #1 | Bodzio_Gracz mówi:02 luty 2013

  Wspaniale przedstawiona historia Smile.

 • Avatar użytkownika kamil711
  #2 | kamil711 mówi:01 listopad 2012

  Ciekawe jakby im w 70 latach pokazać np. Sleeping Dogs Grin
  Co by powiedzieli Smile