Platformy:

Jesteś na SwiatGry.pl» Publicystyka» Gramy inaczej


Artykuły: Gramy inaczej

Roar! Łap potwora


Nie skończyłam się jeszcze zachwycać grą planszową Kolejka wraz z dodatkiem Ogonek, kiedy w moje ręce wpadła następna świetna produkcja. Ledwo dałam radę się od niej oderwać, aby móc ją zrecenzować.

Ogonek - dodatek do gry Kolejka


Podobnie jak w przypadku podstawowej wersji gry wydawnictwa Trefl, rozszerzenie utrzymuje klimat lat osiemdziesiątych. Całość jest zapakowana w szarą kopertę oznaczoną jako „opakowanie zastępcze”, a instrukcja przypomina kajety z tamtych czasów – jest posklejany taśmą i podreperowany.

Kolejka


Część ludzi pamięta, jak wyglądały zakupy w latach osiemdziesiątych. Młodsze pokolenie zna realia komunizmu z opowiadań starszych lub polskich seriali. Teraz, dzięki grze wydawnictwa Trefl, wszyscy mogą na własnej skórze przekonać się, że sprawunki w tamtych czasach, to nie były przelewki.

Polska w budowie


To, że polska infrastruktura jest w opłakanym stanie, wie chyba każdy, nie tylko kierowcy. W naszym kraju brakuje autostrad, obwodnic, a drogi są dziurawe lub mocno połatane. Przyszedł więc czas na rewolucję. Szkoda, iż będzie ona miała miejsce tylko w domowym zaciszu, ale dobre i to.

Abetto


Chcesz zostać prawdziwym włamywaczem, skakać po dachach, strzelać, pojedynkować się i zmierzyć z innymi złodziejami w walce o kosztowności i sławę? Jeśli tak, to wystarczy sięgnąć po produkcję polskiego wydawnictwa Admondo.

Historia


Jedną z najlepszych gier strategicznych wszech czasów jest Cywilizacja, której ojcem jest legendarny Sid Meier. Tytuł ten trwale zapisał się w kanonie gatunku, bowiem podchodził on do budowania imperium w nieco odmienny sposób. W Cywilizacji rozwijaliśmy swoją nację od wynalezienia koła, aż do lotów kosmicznych. W ten sposób przechodziliśmy przez wszystkie epoki historyczne. Wydawnictwo Bard postanowiło nawiązać do tej wspaniałej gry i przeniosło podobną mechanikę na stoły, umieszczając ją w grze Historia, gdzie można zabawić się we własną cywilizację.

Dino Safari


12 czerwca tego roku do polskich kin trafi film Jurassic World w reżyserii Colina Trevorrowa, dzięki któremu ponownie zawitamy na wyspę Isla Nublar. W miejscu tym działa park rozrywki, w jakim żyją przywrócone za pomocą klonowania dinozaury. W tym samym czasie fani gier wideo otrzymają produkcję na podstawie dzieła kinowego, która wykorzystuje licencję najpopularniejszych klocków – LEGO. A amatorom planszówek już teraz proponujemy zapoznanie się z Dino Safari.

Piraci z Odległych Mórz


Któż z nas nie marzył, żeby zostać piratem. Fakt, wiąże się z tym sporo niedogodności, a przede wszystkim choroba morska. Jednak wolność, wiatr w żaglach, pojedynki i oczywiście cała masa skarbów i łupów potrafi skusić prawie każdego. A jeśli nie trzeba przy tym opuszczać domowego zacisza, to nie pozostaje nic innego, jak tylko zagrać!

Mistakos


Jak głosi stare indiańskie porzekadło: „Geniusz tkwi w prostocie”. Szczerze mówiąc nigdy nie byłem specjalnie zwolennikiem tej teorii. Jednak po zagraniu w Mistakos – grę wydawnictwa Trefl, jestem zdecydowanie za przyjęciem tej reguły!

SuperFarmer Rancho


Jeśli Wasze dzieciństwo przypadało na lata 90., to zapewne z nostalgią wspominacie czasy, gdy razem z rodzicami lub kolegami ze szkoły graliście w Superfarmera. Tytuł ten zdobył ogromną popularność zarówno w kraju, jak i za granicą, nic więc dziwnego, że po kilkunastu latach zdecydowano się na odświeżenie rozgrywki i zmodyfikowanie pewnych zasad.

Loch Ness


Wiele razy przekonałam się, że pomysł na zajmującą i zapewniającą dużo zabawy grę planszową nie musi być skomplikowany. Wystarczą jasne zasady oraz interesująca, choć niekoniecznie rozbudowana historia, by dany tytuł miał szansę na zdobycie popularności.

Dobre i Złe Duchy


Gry dla dwóch osób często kojarzą się jedynie z banalnymi, standardowymi i mało oryginalnymi tytułami, które znane są od tak dawna, że nie wzbudzają już ani zainteresowania, ani specjalnych emocji. Na szczęście na rynku pojawiają się wciąż nowe tytuły, sprawiające, że miłośnicy planszówek nie są skazani jedynie na Chińczyka czy Grzybobranie.

Top-A-Top


Top-A-Top to bardzo prosta i zabawna gra karciana, która rozrusza każdą imprezę. Zgromadzenie wymaganej ilości osób raczej nie stanowi problemu, ponieważ wystarczy już trzech graczy, by móc spróbować swoich sił w tej zabawie. Reguły są jasne i łatwe do przyswojenia, a ich nauka odbywa się samoistnie w trakcie rozgrywki.


Władca Areny


O „Władcy Areny” dowiedziałem się stosunkowo niedawno, jednak już po kilku chwilach zdałem sobie sprawę, że musi to być gra wyjątkowa. Przenosi nas ona bowiem do wyniszczonego świata opuszczonego przez starożytne bóstwa, w którym ludzie utracili swą świetność przeobrażając się w żyjących na pustkowiach barbarzyńców. Nadzieję na powrót do dawnej potęgi upatrzono w prowadzeniu śmiertelnych pojedynków odbywających się na arenach, będących jednocześnie miejscami sprawowania nowego kultu – kultu wojownika równego bogom, niepodzielnie panującego nad całą społecznością skupioną wokół miejsca boju. Te mroczne realia stają się tłem dla świetnej gry taktycznej polegającej na toczeniu walki przez dwóch graczy kierujących poczynaniami śmiałków, którzy odważyli się stanąć przeciw sobie by zdobyć chwałę zwycięzcy.


Zombiaki II: Atak na Moskwę


Nieumarłe potwory atakują chyba wszystkie dostępne miejsca we wszystkich możliwych mediach. Mamy zombie w kinie, w literaturze, w grach komputerowych, w komiksach, więc chyba nikogo nie dziwi ich obecność w grach karcianych. Ponadto żywe trupy nie ograniczają się już do powolnego opuszczania cmentarzy czy pospolitych ataków na centra handlowe. Zombie wyszły na ulicę, a to oznacza, że będzie się działo!